Gotowanie minimalistyczne

O co chodzi z minimalistycznym gotowaniem?

Chodzi o prostotę wykonania i szybkość, a przy tym ładny wygląd no i oczywiście pyszny smak.

Myślę, że panuje takie ogólne przekonanie, że dla samego siebie nie warto gotować, bo się nie opłaca i szkoda czasu. Pozwolę sobie się z tym nie zgodzić. Jeśli ktoś twierdzi, że nie umie gotować, to prawdopodobnie nigdy nawet nie próbował. Tak przynajmniej mówiłam kiedyś ja… i wielu moich znajomych, którzy teraz „nie wychodzą z kuchni”. Brak czasu? To też nie najlepsza wymówka. Wiele dań można przygotować w pół godziny, albo nawet szybciej, a potem tylko poczekać, aż same się zrobią np. w piekarniku. A w międzyczasie można zająć się czytaniem książki, albo… skończyć pracę przyniesioną do domu.

Prosta kuchnia to też gwarancja, że wiem, co jem. Tak, faktem jest, że każdy produkt zawiera niezdrowe składniki i „chemię”. Ale czy jest jakiś produkt, który tego nie zawiera? A przynajmniej gotując mam wpływ na to, co ostatecznie ląduje na moim talerzu.

Takie proste gotowanie naprawdę nie zajmuje wiele czasu i energii, a efekty są bardziej niż zadowalające. Jest szansa, że każdy gotowanie polubi, nawet dla samego siebie. 🙂

Reklamy